EsTT hakee osa-aikaista TeamGym valmentajaa

EsTT hakee osa-aikaista TeamGym valmentajaa

EsTT hakee TeamGym valmentajaa/ EsTT is hiring TeamGym coach

Espoon Telinetaiturit hakee osa-aikaista TeamGym -valmentajaa!

Espoon Telinetaiturit hakee osa-aikaista TeamGymin kilpavalmentajaa. Valmennustehtäviin kuuluu seuran
TeamGym -kilparyhmän / -ryhmien vastuuvalmennus tai apuvalmennus sekä osallistuminen kausittain järjestettäviin kisoihin ja leireille erikseen sovitun mukaisesti. Valmennuksen suunnittelu ja seuranta toteutetaan yhteistyössä muiden
seuran TeamGym –valmentajien kanssa. Valmennustyö painottuu arki-illoille ja kilpa – sekä leirimatkat
viikonlopuille. Työnkuva on mahdollista räätälöidä hakijan toiveiden mukaan. Työ alkaa elokuussa 2018, tutustuminen seuraan ja käytäntöihin kesäkuun 2018 aikana.

Odotamme hakijalta yhteistyökykyä, oma-aloitteisuutta, tinkimätöntä työskentelyasennetta sekä halua viedä lajia eteenpäin. Arvostamme aiempaa työkokemusta valmennuksen parissa sekä valmennustyötä tukevaa koulutusta. Toiveenamme on, että hakijalla on tietotaitoa erityisesti TeamGym –harjoittelusta.

Espoon Telinetaiturit tarjoaa motivoituneen ja tiiviin valmentajayhteisön. Viikoittaiset harjoitteluolosuhteet TeamGymille ovat seurassamme maanlaajuisesti ainutlaatuiset, harjoittelemme omassa hallissamme yhdessä trampoliinivoimistelun kanssa. Harjoittelun suunnittelussa, kuten
harjoitteluvuorojen jakamisessa ja harjoitusajoissa otetaan kausittain huomioon kunkin joukkueen, voimistelijan ja valmentajan yksilölliset tarpeet ja tavoitteet. Työilmapiirimme on intohimoinen, yhteisöllinen sekä joustava.

Espoon Telinetaiturit on yksi maan johtavista TeamGym -seuroista. Seuralla on keväällä 2018 kilpajoukkue jokaisessa TeamGymin kilpaluokassa sekä nuorten ja aikuisten SM-tasolla. Edustusjoukkueemme voimistelijoista puolet kuuluu TeamGymin maajoukkuevalmennukseen. Espoon Telinetaiturit on myös vuoden 2017 TeamGymin seura cup –voittaja. Seuran tavoitteena on luoda TeamGym -kilpavoimistelun jatkumo ja kehittää lajia niin seuran sisällä kuin maanlaajuisestikin. Seuralla on Olympiakomitean myöntämä huippuseurasertifikaatti.

Mikäli sinua kiinnostaa olla osana tekemässä tulevaisuuden TeamGym -voimistelua, lähetä meille vapaamuotoinen työhakemuksesi sekä cv palkka – ja tuntitoiveineen 10.6. mennessä osoitteeseen kilpateamgym@espoontelinetaiturit.fi. Mahdolliset tarkentavat kysymykset voi laittaa samaan
osoitteeseen.

Espoon Telinetaiturit is searching for a part-time TeamGym -coach!
Espoon Telinetaiturit is looking for a parttime coach for our competing groups. The job includes coaching/co-coaching of
various teams, as well as participating in competitions and camps. You will also take part in planning and monitoring the coaching, together with the other TeamGym -coaches of the club. The working hours are mainly focused on weeknights,
except for competitions and camps, which are usually during the weekends. The job can be tailored to meet the preferences of the applicant. The job starts in August 2018, after an introduction period during the summer.

We expect the applicant to be co-operative, take initiative, and demonstrate a strong work ethic and passion for developing the sport. We appreciate work experience in coaching and studies within the field. Sport-specific knowledge/experience within TeamGym is an advantage. Espoon Telinetaiturit provides a motivated and active team of colleagues to work with, and training facilities of national top quality to work in. The administration strives to meet the needs and support
the goals of each team, gymnast and coach. The work environment in our club is passionate, community-oriented and flexible. Espoon Telinetaiturit is one of the leading Finnish clubs within TeamGym. In spring 2018 the club was represented on each level of the Finnish competition system, including one
team in both junior and senior women at the Finnish national championships. Half of the gymnasts in the senior women’s team are part of the Finnish national team in TeamGym.

Our mission is to maintain our position as an established and competitive TeamGym club on a broad and continuous spectrum, and develop the sport both within the club and nationally. The Finnish Olympic Committee has granted our club the certificate for successful, goal-oriented clubs. If you are interested in being a part of building the future of Finnish TeamGym, send your application and resume along with your wishes regarding working hours and salary to kilpateamgym@espoontelinetaiturit.fi by 10.6. Any questions considering the job can also be sent
to the same address.