EsTT:n tytöillä vauhdikas vuoden alku.

EsTT:n tytöillä vauhdikas vuoden alku.

Alkuvuonna seuran tytöt ovat ehtineet leireillä ahkerasti ja kisakausikin on jo avattu usean voimistelijan osalta. Viikonlopun Juniorien SM kisoissa seuran tytöt saavuttivat hienosti viisi finaalipaikkaa.

EYOF
Joulukuussa EYOF 2013 ryhmään valitut voimistelijat Lotta Pietilä, Monica Sileoni ja Anna Salmi sekä ryhmän vastuuvalmentaja Maxim Podoped ovat alkuvuonna leireilleet kaksi kertaa Kuortaneella.  Erityisesti hiihtoloman aikana pidetty viiden päivän teholeiri toi hyvää treenipohjaa kevään kilpailukaudelle.
Lisätietoja ryhmän voimistelijoista ja toiminnasta, NTV ja MJ-leiri.

Alueminorileiri Tuusulassa
Helmikuun alussa yli 10 seuramme B ja C luokissa voimistelevaa tyttöä viettivät kaksi tiivistää treenipäivää Tuusulassa alueminorileirillä. Alueminorileiri.

Minorit 2012
Minoritestileirille Kuortaneelle osallistui helmikuun puolivälissä kuusi timanttimerkin suorittanutta EsTT;n voimistelijaa; Enni Kettunen, Tira Kuitunen, Iida Silvola, Marja Björkbacka, Riina Kaleva ja Ella Kettunen. Lisätietoa ryhmän toiminnasta löytyy täältä:

UEG:n leiri, Tirrenia Italia 6-16.7.2012
Helmikuussa tuli myös tieto että Euroopan Voimisteluliiton (UEG) kesäleirille valittiin seurastamme voimistelijaksi Ella Kettunen ja valmentajaksi Juulia Reinikka. Onnittelut molemmille valinnasta!
Lisätietoa leiristä.

STVK:n kisat 11.3.2012
Osa kilpalinjan voimistelijoista aloitti kilpailukautensa STVK:n kisoissa 11.3. Päivän aikana nähtiin suuri joukko onnistuneita suorituksia ja aina mitaleille asti nousivat seuraavat voimistelijat;
B-luokka 2002 -> syntyneet; kultaa Ada Grönroos, pronssia Kira Kauranen
E-luokka; permannon pronssia Aino Kytömäelle
F-luokka; Jenni Grönroos hopeaa hypystä, pronssia nojapuilta ja permannolta, Marja Misukka hopeaa puomilta. tulokset

Juniorien SM kisat 17-18.3.2012
JSM kisoihin Turkuun lähti Espoosta viisi voimistelijaa; Jenni Grönroos, Inka Mäkinen, Lotta Pietilä, Monica Sileoni ja Anna Salmi, valmentajat Kira Haikka ja Maxim Podobed sekä iso joukko kannustajia. Edellisen kerran NTV JSM kisoissa seuralla on ollut edustusta vuonna 2008 joten kaikki EsTT:n tytöt olivat ensikertalaisia SM kisoissa. Osanottajia kisassa oli ilahduttavan runsaasti kaiken kaikkiaan 35 tyttöä yhdeksästä eri seurasta.

Erittäin tasaisessa neliottelussa Anna Salmi saavutti hienosti seitsemännen sijan jääden mitalisijoista vain muutaman kymmenyksen. Sunnuntain telinefinaaleihin pääsi kunkin telineen kahdeksan parasta ja EsTT:n tytöt saivat hienosti viisi finaali paikkaa. Finaali sijoitukset olivat seuraavat; hyppy Anna Salmi 4. Jenni Grönroos 6., puomi Monica Sileoni 5. Anna Salmi 6., permanto Anna Salmi 6.
tulokset

Kilpatyttöjen Kisakallion leiri

Samaan aikaan JSM kisojen kanssa yli 50 seuran kilpavoimistelijaa vietti antoisan leiriviikonlopun Kisakalliossa seuran omalla leirillä. Ohjelmassa oli telinetreeniä, perusvoimistelua, uintia ja ulkoilua. Leirin lopuksi kysyttiin, että kuinka moni teki jonkun uuden liikkeen leirillä, niin lähes kaikkien käsi nousi pystyyn. Leiri olisi siis onnistunut!

Tästä on hyvä jatkaa tuleviin kisoihin!